top of page

Среда 21. 03. 2018. 

Прва активност

Одржан угледни час у двојезичном одељењу осмог разреда поводом обележавања Светског дана вода, уз холограме и виртуелну лабораторију. Час реализовале наставница хемије Слађана Јовић и наставница биологије Јелена Цветковић. Погледајте филмић и видите како је протекао час.

Друга активност

Часу реализованом у дигиталном кабинету у Паси Пољани присуствовала и помоћница директора, наставник енглеског. Важно је напоменути да се након овог успешно реализованог часа, неколико наставника договара да одржи и огледни са сличном тематиком и употребом ИКТ. 

 

Наставна тема: Today and tomorrow

Наставна јединица: The Silent Powers

 

Ученици[1] користе алат Storybird за креирање сопствених сликовница,  а у циљу утврђивања градива са претходних часова (The Present Continuous Tense).

 

У првом делу часа, ученици консолидују знања везана за Present Continuous, његово грађење и употребу кроз рад на 7. наставку приче The Silent Powers.

 

У другом делу часа, инспирисани причом, ученици и сами креирају своју сликовницу у алату Storybird. Наставник дели ученике у групе и истиче следеће захтеве:

- свака прича мора имати насловну страну и три слајда, минимално;

- на сваком слајду време Present Continuous мора бити заступљено, и то у виду једне потврдне, једне одричне и једне упитне реченице, минимално (не нужно у том редоследу);

- свака група извлачи своју коверту са темом (задате теме су: А real event, А memory, A fantasy (daydreaming), A dream), и труди се да одговори на тему (слајдови не морају нужно бити повезани у смислену причу);

- у свакој групи мора да постоји један ''лектор'' који ће пазити на примену граматичких и правописних правила.

На крају часа, ученици презентују своје радове, и гласа се за победничку причу.

 

Линкови ка сликовницама насталим на часу налазе се на налогу наставника[2]:

https://storybird.com/books/are-you-dreaming-a-real-event/?token=fgx3hz47ds

https://storybird.com/books/are-you-dreaming-a-memory/?token=ucr24vzu9c

https://storybird.com/books/are-you-dreaming-a-fantasy/?token=d5y2qy2f7c

https://storybird.com/books/are-you-dreaming-a-dream/?token=qgpfuhxskd

 

 

Наставник:

Сузана Ранђеловић

 

 

[1] Сви фотографисани ученици имају потписану сагласност родитеља за постављање фотографија и снимака ученика на интернет.

[2] Ученици се нису логовали, нити су остављали своје личне податке на било ком сајту у току часа.

Трећа активност

Реализовано је и предавање наставницима разредне наставе као део стручног усавршавања у школи. Учитељица Сузана Миљковић је презентовала ГеоГебру и могућности које пружа чак и ученицима млађег школског узраста.

Део онога што нам је колегиница презентовала:

''Програмски пакет GeoGebra омогућио је регистованим корисницима формирање група, при чему се у групи може дискутовати, размењивати математички садржаји, радити  задаци (са повратном информацијом) између наставника и ученика. Сви садржаји који имају математичку структуру могу бити обрађени у оваквој групи, што подстиче мултидисциплинарност у настави.

Богатство садржаја који се могу користити (слике, видео записи, аплети, документи у разним форматима), може направити од овакве групе заиста богату и разноврсну виртуелну учионицу. Сигурно окружење за Ваше ученике обезбедиће затвореност овакве групе. Групи се приступа преко кода, који дели аутор групе. На тај начин оваква група постаје својеврсни LMS (LearningManagementSystem).

Ученици могу заједнички радити на неком аплету, при чему се подстиче колаборацијско учење, а могу одговарати на задатке, тако да се може урадити својеврсно тестирање ученика.

Методички бенефит је пребацивање тежишта за одговорност у успешности учења са наставника на ученика. На тај начин ученици преузимају одговорности за процес учења, а од пасивног учесника у образовном процесу ученик постаје активни судеоник.

Рад у оваквим групама погодан је како за средњошколце, тако и за основце у старијим раредима основне школе. За млађе разреде потребна је асистенција учитеља у школком окружењу. Могу се користити све врсте уређаја (мобилни телефони, таблети, лаптоп и десктоп рачунари, са доступним интернетом).''

Учитељица Дијана Јовановић је говорила о дигиталним компетенцијама наставника, о самом појму, заступљености и значају које имају у новом Закону, дигиталној интелигенцији код деце. 

bottom of page