top of page
Множење и дељење

Множење и дељење у другом разреду је област која дуго траје и неретко деци од првобитног усхићења и чувених реченица: ''Да ли знаш колико је 5 пута 5? Ја знам! То је бар лако - 25!'' , прелази у досаду и напор, а добар део ученика буде убеђен да никада неће моћи да савлада све. 

Да би се избегле те уобичајене потешкоће, ове године често смо увежбавали и учили кроз игру која је подразумевала све: и решавање неких задатака на папиру кроз цртеже, осмосмерке, лавиринте, преко интерактивне табле и занимљивих игрица, до полигона на часовима физичког. 

Овде издвајам један од таквих часова: спој математике и часа физичког.

За потребе овог часа, распоред столова је био у облику слова П.

За почетак, ученици су играли игрицу: Погоди који сам број. Три ученика излазе испред табле и добијajу папириће са бројевима. Држе их на челу тако да их други ученици виде, а они сами не. Ово је игра коју сам видела на интернету и прилагодила је нама : 

http://mrstsfirstgradeclass-jill.blogspot.com/2012/04/mystery-addends.html

Koристила сам је не само код множења, већ и код сабирања. У први мах је била тешка, али се ђацима допала и тражили су да је чешће играју. Ученици се играјући се разних игара мање умарају без обзира на тежину захтева, а концентрација је већа јер имају позитиван став према игри. Показују жељу да сви пробају и учествују.

Након те игре, добили су задатке за рад  у пару. Проналазили су по три броја у низу који представљају чиниоце и производ и бојили их наизменично бојцама. Бројеви су могли да буду поређани у 4 смера: горе, доле, лево и десно.

Игрица која их је подсетила на редослед рачунских операција је Сложи парчиће пице. На сваком комадићу пице је написана једна рачунска операција на једној ивици, а решење за другу операцију на другој ивици парчета. Ученик треба да израчуна вредност израза и да нађе одговарајуће решење на једном парчету пице и тако их повезује... ''Пице'' су се разликовале у боји: жута боја (основни ниво - најлакши задаци, наранџаста -средњи ниво и црвена - напредни ниво).

Идеју за ове задатке добила сам гледајући следеће материјале са интернета. 

Како је то све изгледало на часу, погледајте овде:

На крају, игру коју смо почели у учионици (објаснила сам правила игре и један пар ученица је одиграо, наставили смо у дворишту. Тамо су показали иницијативу и жељу да сами креирају полигон и задатке. Користили смо пена папир као подлогу за поља, а коцку од сунђера је једно дете бацало и добијени број је означавао за колико поља треба да се помери играч на полигону. 

Док смо се играли, подстицала сам их да сами осмишљавају изглед полигона, задатке и слично. Најбољи предлог је био да се задаци разликују у зависности од боје поља: црвена поља су означавала изразе са сабирањем, плава са множењем и слично. Погрешан одговор је значио повратак пар поља назад. 

  

bottom of page